„Każdy może uratować życie” głosi hasło na stronie aplikacji staingalive.org. W ostatnim czasie kwestie zdrowia i życia stały się dla nas priorytetowe. Jednocześnie dane wskazują, że nadal większość z nas boi się udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. W okresie pandemii te obawy wzmaga strach przed zakażeniem wirusem Covid-19. Tym większa potrzeba edukacji i poszerzania świadomości w społeczeństwie. Aby włączyć się w działo edukacji i pomocy, w naszych biurowcach zainstalowaliśmy defibrylatory.
Garść statystyki
Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju jest nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Występuje ono nie tylko na skutek zdarzeń losowych, jak wypadki drogowe, ale także w wielu innych nieprzewidzianych sytuacjach. W skali Europy jest to około 400 000 osób rocznie, a na świecie prawie drugie tyle. Roczna częstość występowania pozaszpitalnych zatrzymań krążenia w Europie wynosi od 67 do 170 na 100 000 mieszkańców. Resuscytacja jest podejmowana lub kontynuowana przez ZRM w około 50-60% przypadków NZK (19-97 na 100 000 mieszkańców). Niestety zastosowanie AED jest w Europie nadal małe (3,8-59%, średnio 28%). Powyższe dane zgromadzone w Wytycznych resuscytacji 2021 to argument za powszechnym organizowaniem szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę, że w sytuacji, kiedy liczy się każda sekunda, warto działać od razu. Największym błędem świadków nagłego zatrzymania krążenia jest brak podjęcia resuscytacji. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) jest zespołem działań, które wykonuje się u osób z podejrzeniem nagłego zatrzymania krążenia. Znacznie łatwiej jest prowadzić ją z wykorzystaniem urządzenia AED (AED = automatyczny defibrylator zewnętrzny), który przeprowadza ratującego przez wszystkie etapy akcji ratowniczej. Korzystanie z urządzenia nie jest skomplikowane. Wręcz przeciwnie, po uruchomieniu kieruje do ratującego jasne komunikaty, pomagające w opanowaniu emocji podczas wykonywania czynności resuscytacyjnych.
Staying Alive
Dlatego właśnie każdy biurowiec kompleksu Eximius Park przygotowane zostały defibrylatory AED. Urządzenia znajdujące się w recepcji każdego z budynków, oznaczyliśmy na mapie dostępności AED w aplikacji Staying Alive. Aplikacja ta, oprócz lokalizacji urządzeń, pomaga także w poprawnym udzieleniu pierwszej pomocy. W naszych biurowcach znajdziecie specjalne oznaczenia, gdzie w razie potrzeby szukać urządzenia AED. Pracownicy ochrony naszego kompleksu zostali przeszkoleni, aby w razie potrzeby przeprowadzić sprawną akcję ratunkową. Co więcej, wierzymy, że każda osoba zapoznana z tematem może zdziałać wiele dobrego. Oprócz, tego, że może uratować życie potrzebującego, przyczynia się też znacząco do szerzenia wiedzy w zakresie pierwszej pomocy.
Łańcuch przeżycia daje szansę
Bez podstawowej wiedzy, sam łańcuch przeżycia byłby schematem jednym z wielu. Dlatego poniżej przypominamy krótko, co składa się na tzw. łańcuch przeżycia, czyli cykl kroków RKO, które należy podjąć w celu uratowania życia poszkodowanego:
- Wczesne rozpoznanie zatrzymania krążenia i wezwanie pomocy
- Wczesne rozpoczęcie RKO
- Wczesna defibrylacja
- Zapewnienie opieki poresuscytacyjnej (opieka ratowników przybyłych na miejsce zdarzenia)
Jak czytamy w zaleceniach Polskiej Rady Resuscytacji: „Powszechna i efektywna edukacja zarówno personelu medycznego, jak i społeczeństwa jest niezbędna dla wzajemnego zrozumienia zasadności i konsekwencji podejmowania bądź nie podejmowania RKO”. Warto także zapamiętać, że wczesne użycie defibrylatora AED (w ciągu pierwszych 5 minut po zatrzymaniu akcji serca) znacząco zwiększa szanse na przeżycie, nawet o 75%. Każda minuta opóźnienia w zastosowaniu defibrylatora AED zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia do czasu przyjazdu karetki o 10%.
A więc, odłóż obawy na bok, bo każdy może uratować życie!