Organizowany w tym roku Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to już 30 zbiórka fundacji. Pierwszy ogólnopolski finał odbył się 3 stycznia 1993 roku. Zebrano wówczas ponad 3,7 mln złotych, a pieniądze zostały przekazane na leczenie dzieci z chorobami serca. To zwykle na rzecz najmłodszych pacjentów gra Orkiestra. Eximius gra razem z WOŚP, graj i Ty!
Grać i pomagać
Jak mówi współtwórca i najbardziej rozpoznawalna twarz WOŚP, Jurek Owsiak, akcja narodziła się spontanicznie. Była odpowiedzią, na trudną sytuację Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Miała to być jednorazowa zbiórka w celu zakupu sprzętu medycznego, który akurat się zepsuł. Jurek Owsiak, pracujący w tym czasie (1992r.) w radiowej Trójce, na antenie informował o trudnej sytuacji szpitala. Niespodziewanie słuchacze zaczęli przysyłać do radia koperty z pieniędzmi. To był impuls.
Zimowy przypadek
Pierwsza zbiórka, nazywana czasem półfinałem, odbywała się na festiwalu w Jarocinie. Udało się zebrać około 40 tys. zł (w przeliczeniu na dzisiejsze czasy). Jej organizatorzy postanowili pójść za ciosem i zorganizować ogólnopolską zbiórkę na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka latem 1993 roku. „ Jarocin dał nam impuls do tego, by zrobić coś na większą skalę w lecie 1993 roku. To miała być jednorazowa akcja, zorganizowana przy współpracy z telewizją – opowiada Jurek Owsiak. – W telewizji powiedziano nam, że lato nie wchodzi w grę, wszystkie wozy transmisyjne są zajęte, ale zimą będą wolne. To był czysty przypadek, ale los nad nami czuwał, bo okazało się, że zorganizowanie akcji pomagania w zimie było strzałem w dziesiątkę.” Przez ten przypadek, pierwsza niedziela nowego roku stała się niejako świętem narodowego pomagania.
1,5 miliarda złotych
Przez 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stała się najbardziej rozpoznawaną fundacją w Polsce. Cieszy się także największym zaufaniem społecznym, w badaniu przeprowadzonym w 2020r. 84% osób uznało, że darzy WOŚP zaufaniem. W ciągu dotychczasowych finałów zebrano 1,5 miliarda złotych i zakupiono 66 150 urządzeń medycznych do szpitali i placówek medycznych. Szacuje się, że średnio co piąty sprzęt w polskich szpitalach pochodzi od WOŚP. Orkiestra zbiera środki głównie na leczenie dzieci, ale także dla seniorów. Sporadycznie fundacja angażuje się w inne akcje, jak np. 2020 roku, gdy Jurek Owsiak poprosił sztaby polonijne działające w Australii o przekazanie środków z tamtejszej zbiórki na rzecz ofiar pożarów panujących w tym kraju na przełomie 2019/2020 roku.
Licytacje
Przez lata, rzesza wolontariuszy i ludzi dobrej woli pomagających WOŚP niesamowicie się rozrosła. Od samego początku ludzie przekazywali na rzecz fundacji wartościowe rzeczy osobiste i pamiątki, także biżuterię, z której potem powstały pierwsze złote serduszka licytowane podczas finałów. Dziś pomaganie jest chyba jeszcze łatwiejsze, można wybierać spośród różnych form pomocy, zbiórki organizowane są w wielu miejscach, a na aukcjach wylicytować przeróżne rzeczy i usługi. Także Eximius Park pragnie włączyć się w dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I choć nie mamy gitary z autografem Paula McCartneya czy medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, przygotowaliśmy to co u nas najlepsze, komfortową przestrzeń. Zapraszamy do licytacji wynajmu Centrum Konferencyjnego mieszczącego się w budynku 1000 naszego kompleksu. Jeśli chcecie zorganizować wydarzenie, firmowy event, czy branżowe szkolenie, nowoczesna, modułowa przestrzeń konferencyjna świetnie się sprawdzi. A jeśli w dodatku możemy w ten sposób wspólnie brać udział w tej pięknej inicjatywie, to połączenie idealne.
Eximius Park gra razem z WOŚP! Graj i Ty!